Style Selector
Layout Style
Boxed Background Patterns
Boxed Background Images
Color Scheme

Instrumenty dęte drewniane

prof. zw. dr hab. Jadwiga Kotnowska – FLET

Laureatka najwyższych nagród w ośmiu międzynarodowych konkursach fletowych, między innymi: im. Królowej Zofii w Madrycie, im. Marii Canals w Barcelonie, im. G. B. Viottiego w Vercelli, im. V. Bucchiego w Rzymie i w Bordeaux. Studiowała w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz pod kierunkiem takich mistrzów jak Jean Pierre Rampal we Francji i Aurele Nicolet w Szwajcarii.
Jako solistka koncertowała w takich salach, jak Filharmonia Berlińska, Lincoln Center w Nowym Jorku, Tivoli Hall w Kopenhadze, Grieg Hall w Bergen (podczas Bergen International Festival), Konserwatorium Moskiewskie, Palau de Musica w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie, Purcell Room w Londynie.
Była pierwszą polską wykonawczynią koncertów H. M. Góreckiego oraz K. Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora. Wielokrotnie występowała podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” oraz Festiwalu Prawykonań w Katowicach. Inaugurowała Festiwal Mozartowski w Warszawie.
Ma na swym koncie światowe prawykonania koncertów jej dedykowanych przez takich kompozytorów jak: M. Górecki, M. Ptaszyńska, J. Maksymiuk, D. Przybylski, M. Małecki, K. Dębski.
W projektach łączących klasykę z jazzem współpracuje z wybitnymi muzykami jak: A. Jagodziński, K. Herdzin, M. Richmond, V. Rek.
Artystka prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz kursy mistrzowskie między innymi: w USA, Malezji, Finlandii, Francji oraz Royal College of Music w Londynie.

Hanna Turonek – FLET

Absolwentka Akademii Muzycznej im.F. Chopina w Warszawie w klasie fletu prof. Elżbiety Gajewskiej.

Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych: w Rzymie, Barcelonie, Duino i w Krakowie .
Solistka orkiestry Sinfonia Varsovia, specjalizująca się ponadto w grze na flecie piccolo.
Jako kameralistka wykonuje muzykę różnych epok, od baroku po muzykę współczesną, a także muzykę etniczną na instrumentach orientalnych.
Za swoją działalność otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grażyna Zbijowska – FLET

Od 1995 jest pierwszą flecistką Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie oraz solistką Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, współpracuje z Orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Była solistką, powołanej przez Krystiana Zimermana „Polish Festival Orchestra”. Kształciła się pod kierunkiem Prof. Stanisława Michalika, Aurele’a Nicolet, Williama Dowdalla i Roberta Dohna. Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych.
Dokonała licznych nagrań fonograficznych między innymi dla Sony Classic, Deutsche Grammophon, Tacet, DUX, Accord. Brała udział w międzynarodowych festiwalach, występując w większości krajów Europy, USA oraz Azji. Na zaproszenie European Mozart Foundation, w ramach Akademii Mozartowskiej, prowadziła zajęcia z zakresu gry na flecie i kameralistyki.

Ewelina Kliczkowska – FLET

Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fletu prof. Andrzeja Łęgowskiego, dyplom z wyróżnieniem uzyskała w roku 2004.
Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą.
Współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Operą Nova w Bydgoszczy, zespołem Capella Bydgostiensis, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, z orkiestrą Warsaw Camerata, Alfred Hause Tango Orchestra. Obecnie stale współpracuje z zespołem INTERMEZZO.

Marcin Kamiński – FLET

Flecista,pedagog. Absolwent Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie prof.Jean Cloude Gerarda oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof.Kazimierza Moszynskiego, którą ukończył z wyróżnieniem.
Jest laureatem licznych konkursów.
Pierwszy flecista Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej, współpracuje także z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Do 2013 był pierwszym flecistą Orkiestry Polskiego Radia.

Jolanta Prus-Marosek – OBÓJ

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie
W latach 1980-1986 współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie.
Od 1986 r oboistka Warszawskiej Opery Kameralnej.
Uczestniczyła również w organizowanych przez Fundację Pro Musica Camerata koncertach operowych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, Libanie, Japonii, Omanie.

Przemysław Nalewajka – OBÓJ

Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie oboju profesora Stanisława Malikowskiego.
Już w trakcie studiów w latach 1993-1995 pracownik Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, a od 1995 roku do chwili obecnej zatrudniony na stanowisku pierwszego oboisty w Orkiestrze Teatru Wielkiego-Opery Narodowej .
Współpracuje również z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna „Amadeus”,Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa.

Małgorzata Czachowska – KLARNET

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku, klasy klarnetu prof. Beniamina Przeździęka. Umiejętności swoje doskonaliła uczestnicząc w kursach krajowych i międzynarodowych.
Pracę na stanowisku nauczyciela ZPSM im. F. Chopina w Warszawie rozpoczęła 1 września 2005 r. Wielokrotnie prowadziła warsztaty klarnetowe dla pedagogów i uczniów szkół muzycznych I i II stopnia. Brała udział w pracach Jury podczas konkursów i przesłuchań.
Jej uczniowie są laureatami ponad 200 nagród na konkursach instrumentalnych zarówno w kategorii solistów jak i zespołów kameralnych. Za osiągnięcia w pracy dydaktycznej otrzymała wiele nagród dla wyróżniającego się pedagoga.

Dr hab. Romuald Gołębiowski – KLARNET, kierownik sekcji

Absolwent Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Sztajerwalda. Uczeń Alojzego Szulca. Laureat wielu konkursów solowych i kameralnych.
W latach 1977 – 1994 pierwszy klarnecista solista Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie.
Od 1988 pedagog w szkołach II stopnia, od 1994 prowadzi klasę klarnetu w Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.
Członek jury konkursów i festiwali różnego szczebla. W 2010 uzyskał tytuł doktora habilitowanego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Funkcję kierownika sekcji instrumentów dętych pełni od 1998 roku.

Dr Zenon Kitowski – KLARNET

Absolwent Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Sztajerwalda. Laureat wielu konkursów w kraju, uczestnik międzynarodowych kursów klarnetowych w Niemczech.
Koncertował jako solista m. in.: z Polską Orkiestrą Kameralną, Polską Orkiestrą Radiową, Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego, Sinfonią Wratislavią, Concerto Avenna i wieloma polskimi orkiestrami filharmonicznymi. Występował z recitalami i koncertami kameralnymi. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia. Był pierwszym klarnecistą – solistą w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka, Sinfonii Varsovii, Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Aktualnie jest pierwszym klarnecistą Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie.
W 2015 otrzymał tytuł doktora w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę klarnetu.

Dr Alina Mleczko – SAKSOFON

Polska saksofonistka – solistka.Wydała sześć autorskich albumów. Wzięła udział w nagraniach kilkunastu kolejnych jako kameralistka, solistka.
Jako solistka w klasycznym repertuarze na saksofon i orkiestrę symfoniczną, koncertuje z najlepszymi polskimi orkiestrami m.in. Symfonia Varsovia. Koncertowała również z orkiestrami Filharmonii Kijowskiej, Radia Duńskiego, Capella Istropilitana z Bratysławy w wielu krajach Europy a także USA.
W 2011 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych. Jako pedagog związana jest z UMFC w Warszawie Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku, gdzie prowadzi klasę saksofonu na stanowisku adiunkta.

Leszek Wachnik – FAGOT

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fagotu prof. Zbigniewa Płużka.
W latach 1992 – 1993 członek Polskiej Orkiesty Radiowej a od 1993 pierwszy fagocista solista Filharmonii Narodowej. Koncertuje w kraju i za granicą jako solista i kameralista. Specjalizuje się w grze na fagocie klasycznym i barokowym. Dokonał licznych nagrań solowych, kameralnych i symfonicznych.
Jako solista występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Warszawscy Wirtuozi, Capella Bydgostiensis.
Od 2008 w ramach działalności pedagogicznej prowadzi kursy mistrzowskie gry na fagocie.