Style Selector
Layout Style
Boxed Background Patterns
Boxed Background Images
Color Scheme

Marek Toporowski – wykłady

Zapraszamy na wykład prof. Marka Toporowskiego

PROF. MAREK TOPOROWSKI – klawesynista, organista, kameralista i dyrygent; szczególnie ceniony jako wirtuoz-klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej.
Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy – Józef Serafin, klawesyn – Leszek Kędracki) doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken) i Holandii (Amsterdam), pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał pierwsze nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz dyplom koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). W późniejszym okresie studiował również improwizację organową pod kierunkiem Juliana Gembalskiego (w Akademii Muzycznej w Katowicach). Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).

Jest założycielem i dyrygentem czołowych polskich zespołów specjalizujących się w wykonywaniu barokowej muzyki oratoryjno-kantatowej: orkiestry Concerto Polacco i chóru kameralnego Sine Nomine, z którymi zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej wykonywanej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą. Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod jego batutą (opera Agatka J.D. Hollanda, oratorium Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini J.T. Żebrowskiego, utwory Wronowicza, Cichoszewskiego i in.). Płyty poświęcone muzyce staropolskiej czterokrotnie otrzymywały Nagrodę Fryderyka, a wiele innych otrzymywało nominacje do tej nagrody.
Jest twórcą „Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych – FORTEPIANARIUM”. Przez okres 20 lat współorganizował letni Kurs Interpretacji Muzyki Organowej w Koszalinie.

Koncertuje w Polsce i za granicą; dokonał kilkunastu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji.
Od roku akademickiego 2016/2017 pełni funkcję kierownika Katedry Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Skip to content