Sekcja Rytmiki

Sekcja Rytmiki to sekcja wszechstronnego kształcenia muzycznego. To miejsce, gdzie uczniowie (zarówno dziewczęta jak i chłopcy) doskonalą swoje umiejętności – nie tylko odtwórcze  ale i twórcze. Kreatywność  uczniów rozwijana jest w improwizacjach i kompozycjach wykonywanych ruchem, głosem i na fortepianie.

Rytmika jest nie tylko przedmiotem ale także systemem kształcenia integrującym wszystkie działy nauczania z zakresu muzyki. W zamyśle jej twórcy – Emila Jaques-Dalcroze’a – Rytmika  miała służyć  wszechstronnemu rozwojowi muzyka, harmonizować  jego osobowość nie tylko jako artysty ale przede wszystkim jako człowieka.

Historia Rytmiki w Polsce sięga okresu przedwojennego. Pierwszy Dyplom z tej dziedziny odbył się w 1925r. a jednym z nauczycieli prowadzących była prof. Janina Grafczyńska, pedagog  naszej szkoły i uczennica E. Jaques-Dalcroze’a. Lata powojenne a zwłaszcza lata 70-te to szczególny rozwój naszej Sekcji.
Tu właśnie spotkały się wybitne osobowości tej dziedziny. Barbara Turska – teoretyk, dalcrozistka, która opracowała współczesną koncepcję Metody Rytmiki oraz Szabolcs Esztényi  (Węgier, od 1969r. działający w Polsce) – pianista i kompozytor, twórca polskiej szkoły improwizacji fortepianowej. Kontynuatorami ich pracy są ich uczniowie.

Nasi pedagodzy:

• Katarzyna Tomaszkiewicz – kierownik Sekcji Rytmiki, Rytmika, Rytmika dla Wokalistów
  • Gabriela Konarzewska – Rytmika, Metodyka prowadzenia zajęć rytmiki, Technika ruchu
  • Justyna Paszkiewicz – Metodyka prowadzenia zajęć rytmiki
  • Agnieszka Sienkiewicz – Scholl – Rytmika, Technika ruchu
  • Szabolcs Esztenyi – Improwizacja fortepianowa.
  • Agata Pyzel-Tondera – Improwizacja fortepianowa
  • Ewa Nowotarska – Improwizacja fortepianowa
  • Małgorzata Bisińska-Pawińska – Improwizacja fortepianowa
  • Jolanta Kępińska-Welbel – Psychologia, Pedagogika
  • Urszula Zaniewska – Emisja Głosu
  • Agnieszka Wilczyńska – Emisja Głosu

Nasze osiągnięcia:

• Występ uczniów sekcji na festiwalu Witolda Lutosławskiego – ŁAŃCUCH V, Warszawa 2008 Studio Koncertowe Polskiego Radia.
  • II Spotkania z Rytmiką (Radom 2011) – 2 wyróżnienia na konkursie.
  • III Spotkania z Rytmiką (Radom 2013) – 4 nagrody na konkursie (I, II, III i wyróżnienie) oraz nagroda dla pedagoga prowadzącego.

W naszej Sekcji kształcą się zarówno dziewczęta jak i chłopcy.
Naszym instrumentem jest nasze ciało.
Absolwentów Sekcji znajdziecie na muzycznych uczelniach wyższych nie tylko na Wydziale Rytmiki ale też na wydziałach Kompozycji, Teorii Muzyki, Reżyserii Dźwięku i innych kierunkach.