Wydział Wokalno-Estradowy

Kształcenie piosenkarzy w szkole muzycznej II stopnia im. F. Chopina rozpoczęto na początku lat 60 tych XX wieku.

Początkowo przyjmowano po 2 lub 3 osoby na Wydział Wokalny,  które w ramach wydziału miały kilka innych przedmiotów tj. taniec, interpretacja piosenki, a na emisji głosu, pracowały na repertuarze piosenkarskim, a nie klasycznym. Absolwentkami tego początkowego okresu pracy piosenkarskiej były: Łucja Prus i Aneta Łastik.

W 1966 roku powstała Sekcja Piosenki w ramach Wydziału Wokalnego. W takiej formie organizacyjnej działała do 2014 r. czyli do momentu zmiany nazwy na Wydział Wokalno-Estradowy. Na wydziale prowadzone są specjalistyczne zajęcia z emisji piosenkarskiej , wymowy, fonetyki, interpretacji piosenki aktorskiej, zadań  aktorskich, tańca, zespołów wokalnych, wokalistyki jazzowej. Uczniowie wokalistyki estradowej uczestniczą także w bloku zajęć  ogólno-muzycznych. Zadaniem wydziału jest przygotowanie absolwentów do pracy estradowej, kabaretowej i w teatrach muzycznych. Zajęcia z aktorstwa i  interpretacji piosenki prowadzili w sekcji: Piotr Loretz, Artur Barciś, Ewa Ziętek, Marcin Przybylski , Anna Sroka. Wokalistykę jazzową prowadziła Ewa Bem, a obecnie Iza Zając i Agnieszka Wilczyńska. Kadra Wydziału Wokalno-Estradowego opiera się o nowoczesne metody dydaktyczne poszerzane w ramach uczestnictwa w ogólnopolskich  konferencjach naukowych dotyczących kształcenia piosenkarzy organizowanych przez Sekcję Piosenki (obecnie przez Wydział Wokalno-Estradowy) wraz z CEA i Fundacją Bednarska. Na konferencje zapraszani są najlepsi znawcy w dziedzinie emisji, wymowy , kabaretu , teatru , musicalu. Często konferencje połączone są z koncertami lub warsztatami. W chwili obecnej na Wydziale Wokalistyki- Estradowej w cyklu 4-letnim uczy się 37 osób.

Szkołę naszą ukończyli: Anna Chodakowska, Edyta Geppert, Aga Zaryan, Anna Czartoryska, Monika Dryl, Monika Urlik, Michał Rudaś. Wiele osób z naszego kierunku przed zakończeniem nauki, lub jako absolwenci dostają się na studia aktorskie lub muzyczne (wokalistyka jazzowa, rozrywkowa, musical). Są to Ewa Bułhak, Katarzyna Skrzynecka, Anna Stępniewska, Monika Borzym, Wiktoria Jabłońska i inni.

Od września 2014 roku Wydział Wokalno-Estradowy wraz z Wydziałem Jazzu i PSJ rozpoczął pracę w nowej siedzibie na Bemowie. Sprzyja to integracji uczniów i wspólnej pracy koncertowej.

Czego uczymy

Uczniowie Wydziału Wokalno –Estradowego w cyklu 4-letniej nauki mają uzyskać wiedzę i umiejętności praktyczne do samodzielnej pracy scenicznej -estradowej lub w teatrach muzycznych.

Podstawą jest opanowanie techniki wokalnej umożliwiającej śpiewanie w różnych stylistykach, prawidłowej dykcji, różnorodnej interpretacji, wokalistyki jazzowej, umiejętności pracy w zespole wokalnym oraz podstaw różnych technik tańca i umiejętności gry na fortepianie. W efekcie absolwenci wydziału są przygotowani do rozpoczęcia pracy estradowej lub zdawania do Akademii Muzycznych na kierunki związane z muzyką rozrywkową(wokalistyka estradowa, jazzowa, musical).

Wszyscy uczniowie uczestniczą w zajęciach bloku ogólno-muzycznego: kształcenie słuchu, zasady muzyki, czytanie nut głosem, harmonia, historia muzyki klasycznej i rozrywkowej z literaturą muzyczną, formy muzyczne.

Nasi pedagodzy

Wokalistyka estradowa

Małgorzata Kustosz-Piątosa-kierownik wydziału
Barbara Abramowicz